Dofinansowanie polega na jednorazowym zwrocie części kosztów poniesionych na inwestycje ograniczające niską emisję, związane ze zmianą sposobu ogrzewania, tj. wymianą nieekologicznych kotłów c.o. lub kotłów węglowych na ekologiczne urządzenia grzewcze, w wysokości 50% poniesionych kosztów nabycia i usługi montażu ekologicznego urządzenia grzewczego, nie więcej jednak niż 5000 zł.
Ubiegającym się o dofinansowanie może być osoba fizyczna lub przedsiębiorca, posiadający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub lokalu w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, zlokalizowanego na terenie Gminy Białe Błota. W przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą dotacja stanowi pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie lub pomoc de minimis w rybołówstwie.
Przez ekologiczne urządzenia grzewcze należy rozumieć:
Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest posiadanie nieekologicznego źródła ogrzewania. W celu weryfikacji zgodności danych z wniosku z danymi faktycznymi, należy przedłożyć wraz z wnioskiem oświadczenie o posiadaniu tradycyjnego (nieekologicznego) źródła ogrzewania, podlegającego wymianie, a także fotografie aktualnie zamontowanego, przeznaczonego do wymiany źródła ciepła wraz oświadczeniem, że załączone do wniosku o dofinansowanie zadań związanych ze zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne fotografie przeznaczonego do wymiany urządzenia grzewczego są zgodne z prawdą i stanem faktycznym.
W przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu lub ciepła systemowego, w ramach programu nie udziela się dofinansowania na zakup kotła na paliwo stałe w tym budynku.
Osoba ubiegająca się o dotację celową jest zobowiązana złożyć, w terminie od 2 stycznia do 15 września danego roku budżetowego, przed wymianą ogrzewania, wypełniony wniosek wraz z załącznikami, które stanowią: kserokopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku/lokalu, w którym ma być przeprowadzona wymiana ogrzewania, zgoda właściciela/administratora budynku na wykonanie modernizacji (dotyczy przypadku gdy wnioskodawca jest najemcą lokalu) i w przypadku gdy lokal lub budynek stanowi współwłasność kilku osób – zgodę wszystkich współwłaścicieli na dokonanie zmiany ogrzewania, dokumentacja fotograficzna przedstawiająca dotychczasowe tradycyjne (nieekologiczne) źródło ogrzewania wraz z oświadczeniem, że załączone do wniosku fotografie urządzenia grzewczego są zgodne z prawdą i stanem faktycznym.
Po dokonaniu weryfikacji wniosku, Wnioskodawca zostanie poinformowany o przyznaniu dotacji oraz o terminie i miejscu podpisania umowy dotacyjnej, zwanej dalej umową.
Wypłata kwoty dotacji dokonana będzie na wskazany rachunek bankowy Wnioskodawcy w terminie do 30 dni od dnia zawarcia umowy o udzielenie dotacji. Liczba przyznanych dotacji jest limitowana wysokością środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy na dany rok.
Po podpisaniu umowy oraz zakończeniu prac związanych ze zmianą sposobu ogrzewania, osoba która otrzymała dotację, zobowiązana jest złożyć, do dnia 15 listopada danego roku budżetowego, w Urzędzie, formularz rozliczenia dotacji (załącznik nr 3 do uchwały) wraz z następującymi dokumentami:
Kolejność rozpatrywania wniosków o dofinansowanie będzie następowała według daty wpływu kompletnych wniosków. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku, za datę wpływu wniosku uznaje się datę wpływu po jego uzupełnieniu. Wnioski niekompletne lub nieprawidłowo wypełnione, po bezskutecznym wezwaniu do uzupełnienia, pozostawia się bez rozpatrzenia.
Zgodnie z art. 252 pkt 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.) dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego:
podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w ciągu 15 dni od dnia stwierdzenia okoliczności, o których mowa w pkt 1 lub pkt 2.
Więcej informacji pod numerem telefonu (52) 311 17 23.