Logo strony
Powróć do: Rekreacja

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny to stała infrastruktura do biegów na orientację. Gmina Białe Błota dzięki swoim zasobom  naturalnym, terenom zielonym jest wspaniałym miejscem aby właśnie tutaj powstała taka atrakcja. Zielony Punkt Kontrolny to nie tylko aktywność dla biegaczy ale także dla tych co lubią spacerować, uprawiać Nordic Walking lub spędzać czynnie czas z rodziną na świeżym powietrzu. Poza czysto rekreacyjnym celem dla mieszkańców Gminy Białe Błota,  ZPK może być także częścią atrakcji turystycznej dla osób chcących odwiedzić Białe Błota.

Arena ZPK Białe Błota to 4,5 km2 z pięknym terenem przeciętym rzeczką, ze ścieżką edukacyjną i atrakcyjnymi widokami. Teren rozciąga się od terenów za torami za szkółką leśną Nadleśnictwa Bydgoszcz aż do granic osiedla Miedzy w Bydgoszczy. Na wyznaczonym terenie jest usytuowanych 25 słupków – punktów kontrolnych z perforatorami .

Jak działa Zielony Punkt Kontrolny?

Na wyznaczonym terenie umiejscowione są drewniane słupki z perforatorami.

Każdy uczestnik zabawy, zawodów otrzymuje lub pobiera ze strony w Internecie darmową mapkę
z lokalizacją słupków.

Zadanie polega na jak najsprawniejszym znalezieniu wszystkich punktów w terenie – pieszo, biegiem, rowerem, na nartach, z psem.

Mapa do Biegu na Orientację

Mapy do biegu na orientację różnią się od tych stosowanych w turystyce lub kartografii

  • posiadają o wiele więcej oznaczeń obiektów (bardziej dokładne);
  • wskazują gęstość (pzebieżność) lasu, np. kolor biały to „wysoki” las, czyli taki w którym można swobodnie biec; im kolor ciemniejszy, tym las gęstszy;
  • zaznaczone są nawet bardzo wąskie urywające się leśne ścieżki;
  • ze względu na skalę uwzględniają bardzo dokładne różnice wysokości, obejmujące rowy, dołki itp.;
  • różowe koła z numerami to Punkty Kontrolne, które należy odnaleźć we wskazanej kolejności;
  • mapa powinna posiadać jako załącznik lub integralnie kartę kontrolną służąca do potwierdzania obecności na Punkcie Kontrolnym.

Białe Błota

Mapa do Biegu na Orientację

Przyłęki

Trasa długa

Trasa średnia

Trasa króka

Wszystkie punkty

Symbole

Każda mapa zawiera legendę informująca o występujących w terenie obiektach, ogrodzeniach, drzewach, krzewach itp. Które mogą potencjalnie stanowić punkt orientacyjny. Wszystkie mapy przygotowywane do biegu na orientację są tak są ujednolicone na całym świecie co ułatwia ich zrozumienie uczestnikom.

Wybrane symbole

Wybrane symbole na mapach sprinterskich wg ISSOM 2007

Symbole wszystkie

Symbole na mapach sprinterskich wg ISSOM 2007

*materiały udostępnione przez rollski.pl

Opisy punktów kontrolnych

Ważnym elementem na mapie jest stosowanie opisów punktów kontrolnych. Ich zadaniem jest przekazanie szczegółowej informacji dotyczącej usytuowania punktu kontrolnego. Jest to szczególnie przydatne na przykład, gdy punkt jest zlokalizowany w rogu wysokiego muru, co w przypadku dotarcia do niego od przeciwnej strony muru grozi koniecznością powrotu i jego obiegnięciem. W takiej sytuacji opis da nam cenną informacje, czy punkt "stoi" wewnątrz muru, czy po jego zewnętrznej stronie.

*materiały udostępnione przez rollski.pl

Punkt kontrolny

Punkt kontrolny zawsze znajduje się przy obiekcie który jest zlokalizowany na mapie w centrum kółka. Na nim umieszczono numer aby móc zidentyfikować kolejny punkt z mapy jak również perforator, który służy do potwierdzenia obecności przy punkcie na specjalnej karcie lub na wyznaczonym miejscu na mapie.

Punkt kontrolny - Drewniany słupek z herbem Gminy Białe Błota oraz Nr na żółtym tle 42

Biegi na orientację to jedyna znana forma sportu i rekreacji łącząca w sobie ruch na świeżym powietrzu w postaci tak popularnego biegania, naukę logicznego myślenia, orientacji przestrzennej oraz umiejętności analizy własnych poczynań i szybkiej korekty popełnianych błędów. Wszystko to odbywa się w atmosferze wyjątkowej edukacji ekologicznej, na wyjątkowym terenie jakim jest las.

Logo Lasów PaństwowychPartner:
Nadleśnictwo Bydgoszcz
ul. Sosnowa 9
86-005 Białe Błota

Pliki do pobrania:

Mapa ZPK
Format: pdf, 2.45 MB
Mapa ZPK z opisami
Format: pdf, 2.67 MB