Wójt Gminy Białe Błota uczestniczył w Kongresie Związku Gmin Wiejskich RP
Ocenie stanu samorządowych finansów w kontekście nowych przepisów i uregulowań podatkowych wprowadzonych wraz z Polskim Ładem, poświęcono m.in. XXXVI edycję Kongresu Związku Gmin Wiejskich. Do samorządowej organizacji należy Gmina Białe Błota, którą reprezentował wójt Dariusz Fundator. Podczas obrad dokonano również oceny inwestycji realizowanych przez gminy wiejskie z rządowym wsparciem Funduszu Inwestycji Lokalnych, oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu.
Jednak najważniejszym punktem okazało się przyjęcie nowego statutu Związku Gmin Wiejskich RP, którego treść- jak wskazywano- odpowiada na wyzwania obecnych warunków, funkcjonowania samorządu.
Warszawskim obradom Kongresu Gmin Wiejskich RP towarzyszyły debaty z udziałem samorządowców i ekspertów, podczas których zajmowano się kierunkami zmian systemowych w oświacie, a także stanem samorządowych budżetów w kontekście dwucyfrowej inflacji, szybujących cen surowców, energii, towarów i usług, oraz nowelizowanych od momentu wejścia w życie reguł podatkowych Polskiego Ładu.
Przy okazji analizy przedsięwzięć inwestycyjnych w gminach, poruszono także wątek wystosowanego wcześniej do Premiera Mateusza Morawieckiego Apelu Związku Gmin Wiejskich RP o dokonanie zmian w Programie Inwestycji Strategicznych, uwzględniających obecne warunki makroekonomiczne, które niekorzystnie oddziałują na tempo i zakres projektów w gminach, realizowanych z rządowym dofinansowaniem.
Jak podkreślono, przywołując treść pisma do premiera, gwałtowny wzrost cen na przetargach spowodowany inflacją, stanem po pandemii oraz agresją Rosji na Ukrainę sprawia, że samorządy składając wnioski do naboru w 2021 r., nie mogły przewidzieć takiej sytuacji. Obecnie przyznane kwoty znacząco odbiegają więc od ubiegłorocznych szacunków. Wzrost cen ofertowych waha się w granicach 30- 50 proc. Na ten narastający problem, którego konsekwencją są również żądania waloryzacji wynagrodzenia, wysuwane przez wykonawców, zwracali uwagę uczestnicy kongresu, domagając się wprowadzenia przez rząd uregulowań w tym zakresie.
Dodajmy, że ten problem dotyka również Gminy Białe Błota, oczekującej razem z innymi samorządami na pilne zmiany prawa, które pomogą zapobiec zagrożeniom w sytuacji, gdzie przy obecnej zwyżce cen surowców, materiałów i usług, część firm realizujących samorządowe inwestycje otwarcie sugeruje możliwość zejścia z placu budowy, uznając za bardziej opłacalną karę z tytułu zerwania kontraktu niż dokończenie inwestycji.