Uwaga na podloty- warto pozostawić je siłom Natury
Coraz większej zgłoszeń od zatroskanych mieszkańców o ptakach, które nagle wypadły z gniazda odbierają pracownicy Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Białe Błota. Okazuje się tymczasem, że to naturalny proces-z godny z regułami wytyczonymi przez samą Naturę. W większości przypadków człowiek nie powinien więc ingerować.
Na problem nadmiernej ingerencji człowieka, który zatroskany widokiem pisklęcia odnalezionego w zaroślach, postanawia zaopiekować się nim wyręczając siły przyrody, zwraca także uwagę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, przypominając, że w Polsce żyje wiele gatunków ptaków, których młode opuszczają gniazdo zanim nauczą się latać. Ptaki, które nie osiągnęły jeszcze pełnej samodzielności, ale przebywają już poza gniazdem nazywane są podlotami. Najczęściej spotykanymi podlotami, szczególnie na terenach miejskich są takie gatunki jak kawki, gawrony, sroki, wrony, kosy czy kwiczoły.
W przypadku znalezienia na ziemi podlota, który nie wygląda na chorego lub rannego należy najpierw skupić się na jego obserwacji. Po dłuższej chwili powinno pojawić się któreś z rodziców dokarmiając młode. Podjęcie interwencji można rozważyć dopiero wtedy, gdy po dłuższej obserwacji nie pojawi się żaden z rodziców.
Podobne zachowania można zaobserwować u ssaków. Wiele gatunków jako strategię przetrwania wybrało pozostawianie swojego potomstwa ukrytego w trawie, gdzie młode przebywają schowane, skutecznie unikając ataku drapieżników – przykładem mogą tu być sarny czy zające. W przypadku napotkania takiego osobnika, który nie wygląda na chorego lub rannego, nie należy go płoszyć, tylko pozostawić w miejscu znalezienia i szybko się oddalić.
Jeśli bez żadnego powodu zabieramy takiego osobnika do domu „niosąc pomoc”, przeważnie wyrządzamy mu krzywdę, uniemożliwiając dostosowanie się i życie wśród zwierząt. W przypadku zauważenia, że odnaleziony osobnik wymaga jednak pomocy, należy przede wszystkim zgłosić ten fakt specjalistom. Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt jest dostępny w podanym niżej linku:
wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt.
Zamieszczamy również poradnik postępowania w przypadku odnalezienia ptaka poza gniazdem.
Poradnik postępowania gdy znajdziesz ptaka poza gniazdem od GDOŚ
W wielu przypadkach nie należy więc wyręczać lub „poprawiać” przyrody, nawet gdy kierujemy się odruchem serca.