Przypominamy o konieczności utrzymania rowów i zakazie zmian spływu wód
Obowiązki te spoczywają na właścicielu gruntu.
Brak systematyczności w konserwacji rowów melioracyjnych, przy obfitych opadach deszczu może prowadzić do lokalnych podtopień i zalewania posesji, gdyż zarośnięte rowy nie odprowadzają nadmiaru wody we właściwy sposób, czego wynikiem są zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów.
Urząd Gminy Białe Błota przypomina więc właścicielom o konieczności corocznej konserwacji urządzeń melioracyjnych, a szczególnie:
- wykaszania i wygrabiania skarp rowów;
- odmulania dna koryt rowów;
- jeśli zajdzie taka potrzeba, usuwaniu drzew i krzewów z koryt rowów po uprzednim uzyskaniu zezwolenia na wycinkę.
Prace konserwatorskie powinny być prowadzone zależnie od potrzeb jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku, tj. wiosną i jesienią. Należy także podkreślić, że w kosztach utrzymywania urządzeń wodnych uczestniczy ten, kto odnosi z nich korzyści.
W przypadku, gdy właściciele gruntów, przez które przebiegają rowy melioracyjne, nie wywiązują się z ustawowego obowiązku związanego z utrzymywaniem rowów, wówczas PGW Wody Polskie, w drodze decyzji, może ustalić szczegółowe zakresy i terminy wykonania tego obowiązku.
Zwracamy się z prośbą o bezzwłoczne podjęcie wszelkich możliwych kroków, których efektem będzie zlikwidowanie potencjalnych zagrożeń. Niewywiązywanie się z obowiązku utrzymania obiektów melioracji wodnych stanowi wykroczenie, podlegające karze grzywny.
Przypominamy także, iż na terenie gminy obowiązują pewne zasady dotyczące zarządzania wodami.
Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:
- zmieniać naturalnego kierunku i siły odpływu wód opadowych lub roztopowych z terenu swojej posiadłości, ani kierunku odpływu wód ze źródeł, jeśli to skutkuje szkodą dla sąsiednich gruntów;
- kierować wód ani wprowadzać ścieków na sąsiednie grunty.
Do obowiązków właściciela gruntu należy również usunięcie wszelkich przeszkód lub zmian w odpływie wody, które powstały na jego posiadłości w wyniku przypadku lub działań osób trzecich, szkodząc w ten sposób sąsiednim gruntom.
Jeżeli zmiany w stanie wody na posiadłości właściciela gruntu szkodliwie wpływają na sąsiednie posesje, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, na własną inicjatywę lub na wniosek, mogą nakazać właścicielowi przywrócenie poprzedniego stanu, bądź wykonanie działań zapobiegających szkodom. Termin wykonania tych czynności zostanie określony w drodze decyzji.
Nakaz, o którym mowa, nie zwalnia przy tym właściciela gruntu od konieczności uzyskania odpowiedniego zezwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego, jeśli takie są wymagane.