Pierwszy dzień rejestracji uchodźców wyzwaniem dla gminy
Razem z innymi samorządami Gmina Białe Błota rozpoczęła dziś rejestrację w systemie PESEL obywateli Ukrainy. Dokonana procedura będzie podstawą do codziennego funkcjonowania uchodźców, którzy znaleźli schronienie przed wojną w miejscowościach gminy. Na podstawie zapisów specustawy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, finansowego wsparcia w ramach „500+” i „300+”. Z nadaną ewidencją PESEL mogą też podjąć legalne zatrudnienie czy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej przez najbliższe 18 miesięcy.
W myśl nowych przepisów ciężar wypełniania dokumentacji poniosą samorządy. Gmina Białe Błota, by uniknąć spodziewanych zatorów i kolejek oczekujących, podzieliła procedurę rejestracji na dwa etapy. Pierwszy, to wstępna rejestracja obywateli Ukrainy, którą rozpoczęto w siedzibie „EURO- HOTELU” przy ul. Szubińskiej 93. w Białych Błotach. Można tu skorzystać z pomocy przy wypełnianiu wniosków, by zalegalizować pobyt i nadać numer PESEL. Niezbędnego wsparcia w tym zakresie udzielają tłumacze języka ukraińskiego. Jest również możliwość wykonania fotografii, jako załączników do wniosku.
Wstępnej rejestracji w EURO- HOTELU można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00- 16.00, oraz w soboty od godz. 8.00 do 13.00.
W ramach drugiego etapu, wypełnione dokumenty razem ze zdjęciem należy złożyć bezpośrednio w Urzędzie Gminy Białe Błota. Gmina zapewnia transport do siedziby urzędu przy Szubińskiej 7. grupom osób, które wypełniły już wnioski w „EURO- HOTELU”. Dokumenty urząd przyjmuje od poniedziałku do piątku, w godz. 13.00- 18.30 i w soboty, od godz. 9.00 do 15.00.
Biorąc pod uwagę doświadczenia pierwszego dnia rejestracji, najdłużej trwają formalności związane z obsługą jednej osoby. Można przyjąć, że uda się nieco skrócić czas obsługi, jednak przez najbliższe dni mogą być większe kolejki. Jeśli więc są osoby, które już wcześniej wypełniły komplet dokumentów ze zdjęciami, warto umówić telefoniczną wizytę w urzędzie za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta, dzwoniąc pod nr tel.: 52 311 17 61 lub 66. Można wtedy ustalić dzień i godzinę wizyty, by ostatecznie dokonać rejestracji-unikając oczekiwania w budynku urzędu.
Rozpoczęta właśnie procedura rejestracji uchodźców stanowi wyzwanie- organizacyjne, kadrowe i logistyczne. Prosimy więc o zrozumienie i cierpliwość- przynajmniej w pierwszych dniach obsługi w nowych warunkach.