Rekonstrukcja Bitwy pod Murowańcem już w niedzielę
Murowaniec będzie miejscem uroczystości patriotycznych w 104. rocznicę jednej z większych bitew Powstania Wielkopolskiego. Do udziału w uroczystych obchodach upamiętniających krwawą walkę Powstańców, zapraszają do Murowańca harcerze z Komendy Chorągwi Kujawsko- Pomorskiej ZHP i Komendy Hufca Bydgoszcz- Miasto, już w najbliższą niedzielę 18 czerwca 2023 r.
Kulminacyjnym punktem programu okaże się inscenizacja historyczna Bitwy pod Murowańcem, dokładnie w jej kolejną rocznicę. Uczestnicy rekonstrukcji przypomną więc wydarzenia tamtej pamiętnej nocy, z 18 na 19 czerwca 1919 r. Dariusz Fundator, Wójt Gminy Białe Błota, obejmując patronat nad przedsięwzięciom podkreśla, że to forma upamiętnienia osób i lokalnych wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Uroczystości organizowane przez harcerzy uzyskały również patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu „Niepodległa”.
A program niedzielnych wydarzeń w Murowańcu wygląda następująco:
- godz. 16.30 – 18 piknik historyczny dla dzieci i rodzin na placu sołeckim w Murowańcu- wstęp wolny;
- godz. 18 – Msza Święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym walkę Powstańców Wielkopolskich;
- godz. 19.10 – 19.30 – inscenizacja historyczna zakończona harcerskim ogniskiem.
Bitwa pod Murowańcem w nocy z 18 na 19 czerwca 1919 roku, miała charakter rozpoznania bojem niemieckich pozycji obronnych. Rozegrała się w okolicy Górnego Kanału Noteckiego na odcinku: Murowaniec – Trzciniec -szosa bydgoska –Kruszyn Krajeński.
W Święto Bożego Ciała 1919 roku doszło pod Murowańcem do krwawego starcia, którego celem było „otwarcie drogi do Bydgoszczy”. Główne zadanie miał wykonać pierwszy batalion 10. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Batalion miał przejść przez kanał i przeprowadzić zwiad, rozpoznając teren do natarcia w stronę Bydgoszczy. Polski batalion trafił jednak na silny opór Niemców, którzy przygotowali ufortyfikowaną linię obrony. W wyniku bitwy zginęło 15 powstańców, 2 zmarło w szpitalach, 47 było rannych, a 18 dostało się do niemieckiej niewoli. Od chwili Bitwy pod Murowańcem, Bydgoszcz musiała czekać na powrót do Polski jeszcze przeszło poł roku.
Upamiętnieniem tamtych wydarzeń, które zdecydowały o kształcie Odrodzonej Rzeczpospolitej, będą niedzielne uroczystości przygotowane staraniem harcerzy i pasjonatów historii.