Polska Szkoła w Łochowie ma 100 lat
Placówka szkolna w Łochowie została założona w 1756 roku. W okresie pruskim uczono tu po niemiecku. Po odzyskaniu niepodległości tych ziem w 1920 roku, trzeba było czekać cztery lata, by językiem nauczania stał się język polski. 6 maja 1924 roku na zebraniu wiejskim Łochowa podjęto uchwałę o przekształceniu dotychczasowej niemieckiej szkoły ewangelickiej, w szkołę parytetyczną polsko-niemiecką. Odtąd w istniejącym do dziś, a powstałym w 1865 roku budynku z czerwonej cegły uczyły się dzieci polskie – katolicy, po polsku i dzieci niemieckie – ewangelicy, po niemiecku.
Ze wspomnień Pani Marianny Hagenzy, absolwentki Szkoły Powszechnej w Łochowie: „Do szkoły w Łochowie chodziłam w latach 1932 – 1939. Nie było wtedy klas, lecz cztery oddziały. Do dwóch pierwszych uczęszczały młodsze dzieci, które miały lekcje do godziny 12, pozostałe oddziały rozpoczynały zajęcia w godzinach popołudniowych. Uczyliśmy się w jednej sali, ponieważ polskich dzieci było mało, około 20”.
Szkoła była wielokrotnie rozbudowywana. W 1965 roku powstał drugi budynek szkolny, do którego w kolejnych latach dostawiano nowe segmenty, w związku z wzrastającą liczbą ludności i dzieci uczęszczających do szkoły. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1992 roku. Następna była w 2001 roku, ta wzbogaciła bazę szkolną m.in. o halę sportową. Szkoła Podstawowa w Łochowie od 1 września 1999 roku wraz z Gimnazjum w Łochowie weszła w skład zespołu szkół. Nowo powstającej placówce nadano imię Jana Pawła II. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie funkcjonował do 31 sierpnia 2017 roku. W 2006 roku podjęto decyzję o kolejnej rozbudowie szkoły. Budowa dwupiętrowego gmachu została podzielona na dwa etapy. Pierwszy zakończono w 2007 roku, drugi 4 lata później. W związku z reformą oświaty polegającej m.in. na likwidacji gimnazjów, dzieci z Łochowa, Łochowic, Lisiego Ogona, Drzewiec, Nadkanala /przysiółka Murowańca/ uczęszczają od 1 września 2017 roku do Szkoły Podstawowej. im. Jana Pawła II w Łochowie.
Do szkoły uczęszcza dziś 912 dzieci, w tym 50 wychowanków oddziałów przedszkolnych. Zatrudnionych jest 124 pracowników, w tym 105 nauczycieli. W 2024 roku planuje się budowę hali sportowej. W maju br. zostaną zakończone prace nad projektem budowy kolejnego dwupiętrowego segmentu szkolnego, w którym znajdzie się m.in. 12 sal lekcyjnych.
Ciekawostka 1: Budynek szkolny z 1865 roku był rozbudowywany. Stało się to w latach 1899 - 1900. Do dziś dostrzec można różnice w gatunku zastosowanej do budowy cegły pierwszego i drugiego segmentu tego obiektu. Obok rośnie okazały dąb – pomnik przyrody.
Ciekawostka 2: Ostatnim kierownikiem szkoły przed wybuchem II wojny światowej i pierwszym po jej zakończeniu był Kazimierz Paszkiewicz, dziadek Radosława Sikorskiego – obecnego Ministra Spraw Zagranicznych. Kazimierz Paszkiewicz był nauczycielem szkoły w Łochowie od 1926 roku.
Ciekawostka 3: Szkoła ma starannie opracowaną i wydaną w formie książki monografię z lat 1924 – 1939. Publikacja pt. „Szkoła w Łochowie z Kart Historii Dawnej i Najnowszej” jest pracą naukową opartą na materiałach źródłowych.
Zapraszamy absolwentów i sympatyków szkoły do współpracy i współorganizowania święta. Jubileusz 100-lecia Polskiej Szkoły w Łochowie i 25-lecia nadania imienia Jana Pawła II celebrujemy cały rok. Kulminacja świętowania nastąpi w dniach 6-11 maja 2024 roku. 10 maja o godz. 12.00 w auli szkolnej rozpocznie się Gala Jubileuszowa. Kontakt absolwent@splochowo.pl