Logo strony

Uczciliśmy pamięć Niezłomnych na parafialnym cmentarzu w Cielu

Zdjęcie do Uczciliśmy pamięć Niezłomnych na parafialnym cmentarzu w Cielu

Centralnym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych w Gminie Białe Błota okazało się mauzoleum poświęcone Niezłomnym, wzniesione nieopodal grobu por. Józefa Trojana, ps. „Kruk” na parafialnym cmentarzu w Cielu. Wyjątkową oprawę ceremonii  nadali harcerze Hufca Bydgoszcz- Miasto, którzy odpowiadali za organizację całego przedsięwzięcia, przy wsparciu jednostek gminy.

Na zaproszenie Dariusza Fundatora, Wójta Gminy Białe Błota odpowiedziała Ewa Kozanecka, Poseł na Sejm RP.  Hołd Niezłomnym oddali  przedstawiciele Starosty Bydgoskiego, radni Rady Powiatu i Rady Gminy Białe Błota oraz sołtysi. Prezydenta Miasta Bydgoszczy reprezentował Łukasz Krupa, wiązanki kwiatów i znicze złożyli również przedstawiciele bydgoskiej Delegatury IPN. W ceremonii uczestniczył  kom. Maciej Nowak, Komendant Komisariatu Policji w Białych Błotach oraz Nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Białe Błota, natomiast asystę honorową zapewnili żołnierze Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bydgoszczy.

W uroczystościach uczestniczyły równie licznie władze Związku Harcerstwa Polskiego, na czele z hm. Beatą Bardzińską, Komendant Kujawsko- Pomorskiej Chorągwi ZHP i  hm. Dorotą Sucharską, Zastępcą Komendanta. Towarzyszyła im hm. Beata Kobus, Komendantka Hufca Bydgoszcz- Miasto razem z phm. Jędrzejem Lubońskim, Komendantem Szczepu 7 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Zielona Siódemka”.  Godną oprawę ceremonii nadały drużyny: 7 BDH „Biały Czaple” z Białych Błot, 7 BDH „Szare Wilki” z Łochowa, a także  7 BDSHiW „Forward” z drużynowymi: phm. Aleksandrą Lubońską, przewodnikiem Rafałem Jankowskim i phm. Dominiką Duszyńską. Żołnierzy Wyklętych uczcili również dyrektorzy szkół podstawowych z Białych Błot, Przyłęk i Łochowa, kierownicy gminnych jednostek i poczty sztandarowe. W intencji poległych w walce o wolność i niepodległość modlił się ks. Wiesław Pałuczak, proboszcz parafii pw. M.B. Bolesnej w Cielu.

Przemawiając do zebranych wójt Dariusz Fundator podkreślił, że składamy hołd i cześć tym wszystkim, którzy polegli w nierównej walce o to, by nasz kraj w pierwszych latach po wojnie, w wyniku narzuconego nowego porządku, nie popadł  w rusyfikację, stając się wasalem Związku Sowieckiego. Jak zauważył, obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mają również ogromne znaczenie dla młodego pokolenia. Tym bardziej więc dziękował za zaangażowanie i współpracę harcerzom, którzy razem z Gminą Białe Błota podjęli się organizacji świąt narodowych.  

Posłanka Ewa Kozanecka przypomniała z kolei, że Niezłomni walczyli bohatersko, mając najwyższe wartości w sercach. Zawołanie Bóg, Honor, Ojczyzna było dla nich siłą i mottem przewodnim ich walki. Wiedząc, że są w mniejszości nie kalkulowali, ale walczyli…

Szczególne wrażenie na zebranych wywarł Apel Poległych. Przy blasku zniczy i pochodni przywoływano żołnierzy antykomunistycznego podziemia z oddziałów i zgrupowań partyzanckich działających w Białych Błotach- na czele z por. Józefem Trojanem, ps. „Kruk”, żołnierzem Oddziału Bojowego AK, Dowódcą Pogotowia Akcji Specjalnej „Rota”.  Znicze, wieńce i kwiaty przy akompaniamencie sygnału „Śpij Kolego” złożyły następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji. Profesjonalna oprawa ceremonii połączona z wysokim poziomem organizacji sprawią, że hołd oddany Niezłomnym pozostanie w naszej pamięci bardzo długo.

Relację z obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych można obejrzeć poniżej:

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności