Gminny etap konkursu „Najpiękniejsze ogrody w powiecie bydgoskim”- rozstrzygnięty
To już XXII edycja konkursu, którego uczestnicy rywalizują o tytuł najpiękniejszego ogrodu w powiecie bydgoskim. Za nami gminne eliminacje, które wyłoniły pierwszych zwycięzców. Komisja konkursowa w składzie: Monika Kobus i Magdalena Bombicka (Urząd Gminy Białe Błota) oraz Jacek Krzyżanowski (radny gminy) podjęła nie lada wyzwanie, wybierając zwycięski ogród na terenie gminy.
Faworytem okazał się ogród pani Doroty Żylińskiej z Ciela, który w ramach gminnych eliminacji zajął pierwsze miejsce. Wszystkie prace właściciele wykonują w swoim ogrodzie już od 12 lat. Mamy tu duże i pełne ryb oczko wodne ze strumykiem. W ogrodzie zadbano też o poidełko dla ptaków oraz pszczół, domek dla owadów i budki dla ptaków. W zwycięskim ogrodzie znajdziemy również wiele gatunków roślin: piwonie, budleje, pęcherznice, krzewuszki, a także azalie i liliowce. Nie zabrakło również lawendy i wielu rodzajów iglaków. Całości dopełnia przepiękny dywan zielonej trawy. Ogród jest naturalnie nawożony- właściciele przyrządzają sami niezbędne składniki, m.in. ze skórek po bananach. Wiele roślin przyciąga do siebie pszczoły, tworząc z nimi idealną symbiozę.
Druga lokata przypadła natomiast pani Elżbiecie Łukaszewskiej z Kruszyna Krajeńskiego. Jej ogród przykuwa uwagę pięknie przyciętymi iglakami. Rośnie tu również wiele innych gatunków, takich jak: klon palmowy, surfinie, oczar i berberys. Pod opieką pani Elżbiety są również hosty, hibiskusy, oraz gladiole i ostróżki. Teren ogrodu zdobią przy tym oczko wodne, a także misternie wykonane figurki. Zadbano też o piękny duży ogród warzywny.
Z kolei miejsce trzecie zajął ogród pani Anny Bulman w Murowańcu. Zastaniemy tu kilkaset gatunków roślin: m.in. serdecznik syberyjski, żywokost lekarski czy dereń jadalny, ale także bób, kiwi, funkie, żurawki oraz czarnuszkę, dziewannę i forsycje. Rosną tu również , rozchodnik i drzewa oliwne. Znajdziemy też m.in. wasabi, szałwię, zielistek oraz drzewa owocowe. Nadto posadzono 16 gatunków cytrusów oraz zioła. Pani Anna nie stosuje też jakiejkolwiek chemii w swoim ogrodzie, korzystając z naturalnych nawozów.
Uczestnikom konkursu i zwycięzcom gminnego etapu gratulujemy, będąc pod wrażeniem piękna i różnorodności ogrodów, pielęgnowanych z prawdziwą pasją i uczuciem. Trzymamy również kciuki za panią Dorotę Żylińską z Ciela, której oaza zieleni, drzew, roślin i krzewów została zakwalifikowana do powiatowego konkursu, ubiegając się o tytuł najpiękniejszego ogrodu.