Logo strony

„Dzień Dobra” w Murowańcu sprzyjał integracji

Wielkim sukcesem organizatorów okazał się festyn pod hasłem „Dzień Dobra” przygotowany staraniem parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego w Murowańcu i parafialnego Zespołu Caritas, przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury, razem z Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach. Niedzielny festyn honorowym patronatem objęli także:  Starosta Bydgoski Wojciech Porzych i Dariusz Fundator, Wójt Gminy Białe Błota.

Festyn na placu sołeckim w Murowańcu zorganizowano z myślą o przebywających w gminie uciekinierach wojennych. Ukraińskie rodziny uczestniczyły także dość licznie w festynowych imprezach, które umożliwiły nawiązanie nowych znajomości oraz pełną integrację z mieszkańcami. Od razu wytworzyła się też prawdziwie domowa atmosfera. Klimat „Dnia Dobra” sprawił , że łatwe do pokonania okazały się również  językowe bariery. Zadbano także o różnorodne formy wsparcia: dochód ze sprzedaży smakołyków ze stoisk "Murowianek" oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Murowaniec Razem”, a także Koła Gospodyń Wiejskich "Lisiczki" z Lisiego Ogona  przeznaczony został na rzecz uchodźców.  Swoje specjały ofeProwadzono także kwestę do specjalnych puszek umieszczonych przy stoiskach.

Wiele radości przyniosły natomiast pokazy taneczne, m.in. w wykonaniu grupy Zumba Białe Błota. Nie zabrakło strażaków ochotników z OSP Białe Błota i Solec Kujawski ze sprzętem, który można było dokładnie obejrzeć, co stanowiło nie lada atrakcję- zwłaszcza dla najmłodszych. Profesjonalną oprawę muzyczną  zapewnił z kolei zespół Unus Pectus- gwiazda niedzielnego festynu.

O niebanalne animacje i zajęcia dla dzieci zadbało też Gminne Centrum Kultury. Mnóstwo najmłodszych przyciągnęły m.in. zajęcia z barwienia soli, których efektem okazał się różnokolorowy „słoiczek integracji”.

Największe grono uczestników zgromadziło też wieczorne ognisko, wieńczące wspólne, integracyjne spotkanie. W klimatyczny nastrój przy ognisku, swoim wyjątkowym głosem  wprowadziła zebranych Dominika Lutkowska. Naszej wokalistce towarzyszyli akordeoniści, wspólnie z ukraińskimi kolegami, stwarzając razem niepowtarzalny nastrój.

Takie właśnie chwile zapamiętali nasi goście, którzy dziękowali również mieszkańcom za okazane serce i  otwarte drzwi domów, zapewniających schronienie przed wojną. Można więc przyjąć, że mimo zakończonej imprezy „Dzień Dobra” trwać będzie nadal- przez kolejne tygodnie.

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności