Logo strony

Do końca lipca można składać wnioski o odbiór azbestu

Program usuwania wyrobów zawierających azbest realizuje Gmina Białe Błota, korzystając z finansowego wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. To część ogólnopolskiego programu, który zakłada stopniowe usuwanie tej szkodliwej substancji- tym razem w perspektywie  lat 2021- 2023. Na odbiór wyrobów azbestowych gmina otrzymała w 2022  roku 24 tys. zł. Z wniosków przesłanych przez mieszkańców wynika, że w ramach programu gmina odbierze i zutylizuje w bieżącym roku materiały azbestowe o łącznej wadze 50 ton. Referat Ochrony Środowiska przypomina, że jeszcze do końca lipca można składać wnioski o odbiór azbestu.

Ten materiał budowlany zyskiwał dużą popularność w latach 60. I 70. XX wieku, głównie dzięki właściwościom izolacyjnym. Do najbardziej rozpowszechnionych wtedy wyrobów budowlanych należały płyty azbestowo- cementowe faliste (eternitowe) i płaskie, służące do pokrycia dachów. Azbestem okładano również elewacje budynków. Tworzywo azbestowo- cementowe wykorzystywano też w produkcji rur wodociągowych i kanalizacyjnych.

Produkcja oraz instalacja wyrobów z azbestu została ustawowo zakazana po tym, jak potwierdzono szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi włókien azbestowych, które dostawały się do układu oddechowego, zwiększając m.in. znacznie ryzyko chorób nowotworowych.

Problemem okazało się natomiast szybkie i skuteczne usuwanie azbestu, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Stąd wprowadzone programy finansowego wsparcia, mające ułatwić odbiór i utylizację szkodliwego produktu.

Gmina Białe Błota wybierze w ramach przetargu wykonawcę, któremu powierzy odbiór wyrobów azbestowych. Po rozstrzygnięciu postępowania wybrana firma na przełomie września i października odbierze oraz zutylizuje  azbestowe odpady  zebrane od mieszkańców.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności